O městě Torrevieja

Torrevieja je přímořské město, které se nachází na pobřeží Středozemního moře ve Španělsku, na východě poloostrova,a je obcí v provincii Alicante a regionu Valencie, také v oblasti Vega Baja del Segura.

Obyvatelstvo v Torrevieja

K posledním zaznamenaným údajům, což je leden 2021, čítá trvalá populace Torrevieja 82 842 obyvatel, z toho 40 721 mužů a 42 121 žen. V Torrevieja je registrováno 4 743 obyvatel, kteří jsou původem ze Spojeného království, ty lze je také rozdělit na 2 251 mužů a 2 492 žen.

Celková populace Torrevieja v posledních letech značně poklesla a v důsledku toho ztratila status „velkého města“ přičemž i poklesl i počet obyvatel z Velké Británie z původních 12 000 na současný stav za méně než deset let. Vzhledem k tomu, že se ve městě usadili ukrajinští uprchlíci, došlo nyní k nárůstu počtu obyvatel města a Ukrajinci jsou největší skupinou zahraničních obyvatel za Brity. Očekává se však, že jejich pobyt bude krátkodobý a většina se po ukončení války vrátí do své země.

Historie

V období historie Pyrenejského poloostrova sahá původ jména Torrevieja až do roku 711 mezi umajjovským dobytím Hispanie a pádem Nasridského království Granada v roce 1492 před rozšiřujícími se křesťanskými královstvími.

Jméno, Torrevieja, pochází z popisných přídavných jmen složených z „torre“ a „vigía“, poukazujících na existenci pozorovacích věží proti útokům z pobřeží Středozemního moře. Torrevieja měla dvě takové věže umístěné konkrétně v oblasti mysu Cervera, kde nejdůležitější byla věž „Torrelamata“, která pojmenovala okres Torrevieja a dodnes zde stojí, a „stará věž“, která byla nalezena poblíž Cala Cornuda a od níž je odvozen názvev města. Tato věž byla zničena velkým zemětřesením v roce 1829.

Původně nebyla Torrevieja ničím jiným než shlukem strážních věží a domů, kde žili dělníci solných dolů. Bylo to v roce 1803, kdy se Karel IV rozhodl převést správu ze Salinas Reales do „staré věže“, která se nachází v Eras de la Sal, oblasti starých solných mol, z nichž většina stále stojí a a renovují se, aby vytvořily historickou turistickou atrakci.

Sůl z Torrevieja

Sůl má pro Torrevieja obrovský význam. Počátek solných dolů Salinas de Torrevieja se datuje do doby před 13. stoletím ale až v roce 1931 udělil král Alfonso XIII Torrevieja status města.

V polovině 19.století byla těžba soli realizována hlavně švédskými a nizozemskými loděmi. Hlavním trhem pro tento produkt byla hlavně Galicie a v menší míře Valencie. Význam zahraničního trhu pro tento produkt byl zachován i během 20.století. Pouze čtvrtina vyrobené soli se spotřebuje ve Španělsku a zbytek se vyváží. Solné doly v Torrevieja jsou i dnes nejdůležitější v Evropě.

Proto nyní můžete v areálu vidět nejen hromady soli připravené k vývozu, ale můžete se také vydat na prohlídku továrny na palubě turistického vlaku.

Geografie

Torrevieja zaujímá plochu 71 kilometrů čtverečních, ve které najdete městské centrum a dvě solná jezera nebo laguny. Na 20 kilometrech pobřeží je také řada pláží, včetně La Mata, Los Locos, El Cura, El Acequión a Los Náufragos.

Počasí v Torrevieja může být občas vlhké, i když většinou slunečné, s polosuchým středomořským podnebím, srážkami kolem 260 mm za rok a průměrnou teplotou 18 ºC.

Městská oblast Torrevieja hraničí s Guardamar del Segura na severu, s Orihuela na jihu a s Los Montesinos, Rojales a San Miguel de Salinas ve vnitrozemí.

Jachting V Torrevieja jsou dva přístavy, z nichž oba nabízejí plné vybavení jachtařům, ale také řadu kaváren, barů a restaurací pro ty, kteří chtějí strávit příjemných pár hodin v prostředí mariny. Oblasti přístavu procházejí v roce 2022 významnými sanačními pracemi.

Přidat komentář

Porovnat nabídky

Compare