Podle zprávy předložené skupinou realitních agentů (API) v Katalánsku a Deloitte ve Španělsku bylo Španělsko druhou zemí na světě s nejvyšší roční investicí do „proptech“ v období 2020-2021 a dosáhlo celkové hodnoty 824 milionů eur, pouze za Spojenými státy, které vedou v žebříčku s 5 889 miliony eur.
Tímto způsobem předčil španělský průmysl hodnoty Spojeného království, která činí 765 milionů EUR, Indii (742 milionů eur) nebo Brazílii (444 milionů). Podle zprávy tento segment v posledních letech hodně a exponenciálně vzrostl.
Spojené království je však stále zemí, která soustřeďuje největší počet společností proptech, přičemž 709 společností z celkového počtu 4 100 se nachází zde. Následují Německo se 609 společnostmi a Španělsko, které má celkem 536 společností patřících do tohoto odvětví.
Proptech (zkratka pro property technology) se stala moderní nálepkou pro nákup, prodej a pronájem aktiv, stavební procesy, financování, návrh, údržbu nebo správu komerčních nebo rezidenčních aktiv. Ve skutečnosti mají společnosti v tomto odvětví jako hlavní činnost využití technologie ke zlepšení nebo znovuobjevení jakékoli služby v sektoru nemovitostí.
Podle studie Deloitte a API bude sektor proptech v roce 2022 nadále růst, ve znamení rostoucí digitalizace ekonomiky a nárůstu poptávky. Ve Španělsku se tyto společnosti zaměřují na rezidenční sektor a technologie, které na něj lze aplikovat, na rozdíl od jiných východoevropských zemí, které se zaměřují na kancelářský sektor.
Na druhou stranu některé z trendů, které jsou již vidět a očekává se, že budou i nadále růst, jsou využití nových technologií k dosažení energetické optimalizace budov, zlepšení uživatelské zkušenosti (implantace omnichannel, integrované aplikace, virtuální vizualizace aktiv ) a proces prodeje aktiv v krátkém časovém období.