Náklady na energie ve Španělsku: dodávka elektřiny, vody a plynu.

obrazky energie

Ať už žijete sami nebo s více lidmi, výdaje na domácnost pravděpodobně tvoří většinu Vašich denních nákladů. Průměrné měsíční výdaje závisí na mnoha faktorech, jako je místo, kde žijete, počet lidí žijících v domě, stav zaměstnání, individuální vkus a životní styl.

Na druhou stranu cenová inflace, motivovaná růstem cen energií, byla v loňském roce patrná. Základní dodávky elektřiny, plynu, vody a internetu představují důležitou součást měsíčních výdajů v domácnostech, takže je pro nás všechny výhodné mít přibližnou představu o tom, kam až mohou měsíční účty zajít.

Hlavními službami potřebnými v domácnosti k pohodlnému životu jsou elektřina, plyn a pitná voda. Kromě toho je stále více nutné mít kvalitní internetové připojení, ať už chcete pracovat z domova, nebo jednoduše být připojeni. Náklady na dodávky energie a služeb pro každý dům závisí na mnoha faktorech. Jedním z nejvíce určujících faktorů je počet lidí, kteří v domě žijí, jak jsme již zmínili.

Tedy s údaji z Rastreatoru jsme vypočítali měsíční výdaje na základní dodávky pro různé profily spotřeby: osoba, která žije sama, pár, který sdílí dům a čtyřčlennou rodinu.

Elektřina

Podle Red Eléctrica de España (REE) je průměrná měsíční spotřeba ve španělských domácnostech 270 kWh, což se promítá do průměrných měsíčních nákladů na spotřebu energie ve výši 40,50 eur.

Každý případ však závisí na mnoha faktorech, od smluvní sazby až po velikost domu nebo spotřebiče a vybavení, které máte. Používáte klimatizaci obvykle v létě? To také dělá rozdíl v účtu za elektřinu, pokud je zdrojem elektrický proud nebo zemní plyn.

Níže uvádíme vzorové příklady:

 • Jedna osoba-100 kWh / měsíc-od 35 eur.
 • Dva lidé-200 kWh / měsíc-od 55 eur.
 • Čtyři lidé-321 kWh / měsíc-od 75 eur.

Plyn

Jak jsme již zmínili, tyto náklady budou do značné míry záviset na tom, zda máme elektrický nebo plynový ohřívač. Podle Institutu pro diverzifikaci a úsporu energie (IDEA) je v domácnostech ve Španělsku bez topné služby průměrná měsíční spotřeba zemního plynu 425,75 kWh, zatímco v domácnostech s plynovým vytápěním dosahuje 660 kWh.

Pokud máte vytápění zemním plynem, spotřeba se bude velmi lišit v závislosti na klimatu zeměpisné oblasti, ve které žijete, a navíc na tepelné izolaci domu, jeho velikosti a počtu místností, které se obvykle používají. Proto se podíváme na počet lidí, kteří žijí v domě, abychom se přiblížili měsíčním výdajům a jako proměnnou zavedli počet metrů čtverečních domu:

Vzorový příklad:

 • Jedna osoba-50 m2-od 25€.
 • Dva lidé-70 m2-od 40€.
 • Čtyři lidé-90 m2-od 60 eur.

Voda

Španělský Národní statistický Ústav (INE) uvádí, že průměrná spotřeba vody v domácnostech na osobu a den je 133 litrů. Ve skutečnosti se spotřeba velmi liší v závislosti na zvycích každého uživatele. Kromě toho vše ovlivňuje druh spotřebičů, které používáte, stejně jako programy pračky a myčky, které zvolíte.

Podle údajů španělské asociace pro zásobování vodou a kanalizaci (AEAS) je průměrná cena m3 vody pro domácí použití 1,90 eur, i když se podstatně mění v závislosti na městě a regionu, ve kterém žijete. Například cena za m3 v Murcii může být až pětkrát dražší než v Castilla y León.

Vezmeme-li průměrné údaje jako referenční, měsíční spotřeba vody v eur by byla následující:

 • Jedna osoba-4 m3 za měsíc-7,6€.
 • Dva lidé-8 m3 za měsíc-15,2€.
 • Čtyři lidé – 20 m3 za měsíc-38€.

Internet

Měsíční účet za internet stojí za zmínku, protože sedm z deseti domácností je připojeno k širokopásmovému připojení z optických vláken, podle údajů Národní komise pro trhy a hospodářskou soutěž (CNMC). Stejná instituce uvádí, že průměrné měsíční náklady na balíčky, které nabízejí pevné a mobilní telefonování, jsou kromě pevného a mobilního pásma 50 eur měsíčně.

Kromě toho existují také levné sazby z optických vláken, které zahrnují pouze Internetové služby, a také dražší balíčky, které zahrnují placenou televizi. Počet megabajtů, které potřebujete doma, nebude ve všech případech stejný, protože musíte vzít v úvahu počet lidí, kteří budou připojeni současně a spotřeba dat (kontrola e-mailu nebude stejná jako hraní online videohry).

Cena internetu bez doplňků pro různé typy připojení by tedy byla zhruba následující:

 • Jedna osoba-100 MB-od 20 eur.
 • Dva lidé-300 MB-od 25 eur.
 • Čtyři lidé-600 MB-od 30 eur.

Nejlepší způsob, jak zjistit, co skutečně zaplatíte na svém účtu na konci měsíce, je porovnat nejlepší nabídky na trhu. Dalšími tipy, jak ušetřit, je pokusit se snížit množství účtů za energie a zodpovědně využívat vodu, elektřinu nebo topení.

Přidat komentář

Porovnat nabídky

Compare