Cizinci kupují ve Španělsku více domů než kdy jindy.

clanky graf

V období od ledna do června 2022 bylo ve Španělsku zaznamenáno 328 208 prodejů a nákupů domů, což je úroveň, která nebyla zaznamenána od roku 2008. Ve skutečnosti je 163 909 tržeb zaznamenaných jen ve druhém čtvrtletí letošního roku druhým nejlepším výsledkem od začátku roku 2008, za pouhými 164 299 zaznamenanými v prvním čtvrtletí roku 2022, podle statistik registru nemovitostí asociace registrátorů nemovitostí, která shromažďuje čtvrtletní údaje. Kromě toho cizinci kupují ve Španělsku více domů než kdy jindy. Máme podrobnosti o tom, co kupují a kde se rozhodnou žít.

Zvýšení zahraniční poptávky ve Španělsku

Jedním z důvodů, proč se obchoduje více domů než kdykoli od posledního realitního boomu, je výrazný zájem zahraničních kupujících o koupi nemovitosti ve Španělsku. Tento nárůst byl obzvláště intenzivní od konce pandemie.

Faktem je, že od třetího čtvrtletí roku 2021, kdy byl vstup cizinců do Španělska více povolen po skončení přísných opatření ke kontrole přístupu do země kvůli pandemii, nákup domů cizinci opět dosáhl předpandemických čísel. Od července 2021 transakce v následujících čtyřech čtvrtletích neklesly pod 16 000.

Cizinci kupují nemovitosti ve Španělsku v roce 2022

Následující údaje představují celkový počet transakcí s nemovitostmi ve Španělsku (fialová) v příslušném čtvrtletí, procento transakcí provedených cizinci (šedá) a celkový počet nákupů nemovitostí uskutečněných ve Španělsku cizinci (zelená).

Ve dvou dosavadních čtvrtletích v roce 2022 překročily transakce cizinců 20 000, což jsou absolutní čísla, která nikdy předtím nebyla zaznamenána. Mezi lednem a březnem získali zahraniční kupci 21 638 domů, zatímco mezi dubnem a červnem toto číslo překonali s 24 029 nákupy domů. „Jedná se nepochybně o segment s výrazným vzestupným trendem, který pomáhá dosáhnout zvláště relevantních čísel v činnosti rezidenčních nemovitostí,“ zdůrazňují úředníci ve své zprávě.

Průměr za tato poslední čtyři čtvrtletí je 20 106 prodejů domů, zatímco ve čtyřech předchozích čtvrtletích (Q3 2020-2Q 2021) byl průměr 12 516 transakcí. V roce 2018, rekordním roce pro nákupy domů cizinci ve Španělsku s více než 65 500 transakcemi, se průměr blížil 16 380 transakcím za čtvrtletí.

„Příznivý vývoj zahraniční poptávky potvrzuje skutečnost, že procento nákupů cizinců akumuluje novou čtvrtinu růstu, což je zvláště důležité v období s vysokým počtem prodejů a nákupů domů v absolutních číslech,“ dodávají španělské úřady.

Kde Britové, Němci a Francouzi kupují nemovitosti ve Španělsku

Národnosti, které v období od dubna do června koupily nejvíce domů ve Španělsku, byly Britové (9,8%, 2 310), druhé nejnižší číslo od doby, kdy byly k dispozici údaje, následované Němci (9,1%, 2 140), Francouzi (6,6%, 1 560), Maročané (4,9%, 1160), Belgičané (4,9%, 1155), Rumuni (4,8%, 1150), Holanďané (4,8%, 1130) a Italové (4,6%, 1080). Tato situace je patrná zejména u Britů, kteří byli vždy hlavními kupci domů v naší zemi a v roce 2015 dosáhli úrovně nad 20%, i když v průměru překročili 12,5%. Ale od konce roku 2020 již existují tři čtvrtiny, kde nepřekročily 10% z celkového počtu transakcí mezi zahraničními kupujícími.

„Při pozorování grafů vývoje meziročních výsledků v počtu nákupů pro tyto národnosti je vidět, že prakticky všechny, kromě Britů, jsou na nejvyšší úrovni v posledních letech,“ zdůrazňují úřady ve své zprávě.

To je situace, kterou na místě potvrzují realitní agenti ve španělském sektoru bydlení. „Bez ohledu na skokový nárůst poptávky během let COVID vidíme ve Španělsku stále více kupujících, kteří chtějí využít delší období nebo pobyty a pracovat na dálku,“ říká Alfredo Millá, generální ředitel společnosti Sonneil. „Jedná se o nový a velmi slibný fenomén pro druhý domácí trh ve Španělsku, a pokud se konsoliduje a vyvolá knock-on efekt, může výrazně zvýšit objem kupujících,“ říká.

Postpandemické účinky potvrzuje Marc Pritchard, ředitel prodeje a marketingu Taylor Wimpey España. „Bydlení se stalo důležitějším v éře po COVIDU se vzestupem práce na dálku.“ Stala se však také investicí do bezpečného útočiště tváří v tvář volatilitě akciových trhů a nízkým úrokovým sazbám v bankách. Existuje také energetický efekt, protože náklady na energii jsou ve Španělsku levnější než v jiných zemích a ve zbytku Evropy je potřeba vytápění po dobu více měsíců.

Další vynikající faktory, které odborníci vidí a které vždy přitahovaly zahraniční kupce, jako je „klima, letecká konektivita nebo životní náklady“, uvádí Mario Garnica, ředitel společnosti Engel & Völkers Málaga, která pro hlavní město samotného pobřeží Costa del Sol a může být převedena do jiných pobřežních měst, dodává „jeho kosmopolitní charakter nebo technologický obchodní ekosystém, mimo jiné“, upřesňuje.

Alicante, Málaga a obě souostroví jsou stále oblastmi, kde mají cizinci největší váhu na trhu s bydlením. Alicante Costa Blanca nadále vede (42,2%), doprovázená provincií Kanárských ostrovů Santa Cruz de Tenerife (38,3%), Baleárskými ostrovy (34,6%), Málagou (32,8%) a další ostrovní provincií Las Palmas (26,6%). Girona (26,3%) a Almería (20,2%) jsou další provincie, kde je pozoruhodná váha cizinců při nákupu domů. Další informace o tom, které části Španělska jsou mezi britskými expaty nejoblíbenější, podívejte se na našeho průvodce.

„Costa Blanca bývá jednou z preferovaných oblastí kvůli nižším cenám, zatímco Costa del Sol má nejvyšší objem nemovitostí na prodej,“ komentuje Taylor Wimpey España. „Nejvyhledávanějšími nemovitostmi bývají byty se dvěma a třemi ložnicemi a řadové domy se třemi ložnicemi s terasami, bazény a společnými zahradami v turistických oblastech. Ale s požadavkem být buď v blízkosti pláže, nebo v blízkosti golfového hřiště, a které slouží hlavně jako druhý domov,“ říká Marc Pritchard.

Pokud jde o urbanističtější profil, Engel & Völkers Málaga poznamenává, že „nejopakovanějším profilem je profil kupujícího ve věku 45 až 60 let různých národností, z Německa, Francie, Holandska, Belgie, USA nebo Mexika, který hledá byt v historickém centru, v pobřežní oblasti nebo ve vile. Průměrný rozpočet se pohybuje kolem 850 000 EUR.

Prognóza se v roce 2023 vrátí k hodnotám před COVID

Odborníci předpokládají, že tato vysoká čísla se zpomalí kvůli odložení rozhodnutí o nákupu kvůli současnému ekonomickému kontextu nejistoty, přičemž inflace je stále vysoká v mnoha zemích kolem nás, zvýšení úrokových sazeb v EU, stejně jako ve Velké Británii a USA a ekonomické důsledky války na Ukrajině.

Ředitel prodeje a marketingu Taylor Wimpey Spain potvrzuje, že rok 2023 bude rokem návratu k normálu, s hodnotami podobnými před COVID roky, po atypickém tříletém období (2020-2022).

Sonneil věří, že výhled nové výstavby bude povzbudivější než u použitých nemovitostí, protože to bude stěží ovlivněno zpomalením, které se očekává ve zbytku sektoru. „Nové domy nabízejí přidanou hodnotu, která je staví nad použité domy. Jsou to domy postavené s kritérii udržitelnosti a energetické účinnosti, s odolnými materiály a vlastnostmi, které navíc reagují na nové požadavky kupujících, s prostory pro práci na dálku a užívání si venku,“ říká generální ředitel španělské společnosti prop-tech.

Pro Maria Garnicu bude Málaga i nadále cílem zahraničních investorů, zejména z USA, vzhledem k současné síle dolaru vůči euru, zatímco práce na dálku získává půdu pod nohama a potvrzuje se dobrá kvalita života ve španělských městech.

Přidat komentář

Porovnat nabídky

Compare